I. Úvodní ustanovení
- Název spolku: Sportovně střelecký klub Chaloupky, z.s. (dále též jen „spolek“ nebo „SSK Chaloupky“).
- Sídlo spolku: Chorušická 14/471, 180 00 Praha 8.
- Statutárním orgánem spolku je předseda.
- SSK Chaloupky je pobočným spolkem zakladatele Českého střeleckého svazu, IČ: 005 39 520 (dále jen „ČraSS“), ve smyslu ustanovení § 214 a násl. zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, v platném znění, a jako takový je právnickou osobou s vlastní právní osobností, způsobilou k právnímu jednání a s oprávněním hospodařit na vlastní účet.
- SSK Chaloupky, v původní právní formě občanské sdružení podle zák. č. 83/1990 Sb., o sdružování občanů, je od 12. 9. 1990 registrován pod evidenčním číslem 0121 na sekretariátu ČSS, od něhož má vystaven Registrační list jako základní zřizovací listinu.
- SSK Chaloupky je samostatná, dobrovolná, nepolitická a nezisková organizace založená za účelem naplňování společného zájmu, kterým je zejména:
- a) organizace a provozování sportovní činnosti,
- b) pořádání střeleckých soutěží,
- c) výchova střelecké mládeže,
- d) organizace zájmové a kulturní střelby.
- Vnitřní organizace spolku, práva a povinnosti členů i volených orgánů spolku se řídí těmito stanovami, které jsou uloženy ve svém úplném znění v sídle spolku.
II. Činnost spolku
- Hlavní činnost spolku je veřejně prospěšná činnost směřující k ochraně a uspokojování společných zájmů a naplňování poslání tak, jak jsou definována v čl. I.5 odst. 6, a to je prováděno zvláště prostřednictvím:
a) organizačních činností,
b) trenérských činností,
c) vzdělávacích činností v oblasti střeleckého sportu,
d) pořádání soutěží.
- K podpoře hlavní činnosti vyvíjí spolek dále činnosti vedlejší:
a) organizace kurzů se střeleckou tématikou.
- Zisk z činnosti spolku lze použít pouze pro spolkovou činnost a správu spolku.
III. Členství
- Členství ve spolku je dobrovolné. Členem SSK Chaloupky (dále jen „člen“) se může stát každá bezúhonná fyzická osoba starší 18 let, držitel zbrojního průkazu skupiny „B“, bez rozdílu pohlaví, vyznání, politického a sociálního zařazení, národnosti, rasy a státní příslušnosti. Osoby mladší 18 let se mohou stát členy SSK Chaloupky jen se souhlasem svého zákonného zástupce; držení zbrojního průkazu přitom není podmínkou. Členství se váže na osobu člena, je nepřevoditelné na jinou osobu a nepřechází na jeho právního nástupce.
- Fyzická osoba se stává řádným členem ke dni rozhodnutí výkonného výboru spolku o vyhovění její žádosti o členství. Na přijetí za člena spolku není právní nárok. Výkonný výbor může odmítnout přijetí žadatele o členství zejména tehdy, pokud dospěje k většinovému názoru, že přijetím žadatele za člena by mohlo být ohroženo řádné plnění cílů spolku.
- Čestným členem SSK Chaloupky se může stát zasloužilý člen SSK Chaloupky, případně další fyzická osoba, která se významným způsobem zasloužila o SSK Chaloupky a jeho majetek. Čestné členství schvaluje členská schůze na základě návrhu výkonného výboru. Čestný člen neplatí klubové příspěvky, má právo používat střelnici klubu a je zván na významné klubové akce.
- Žádost o přijetí člena musí obsahovat alespoň tyto údaje:
a) jméno, příjmení, titul
b) datum narození
c) adresa trvalého pobytu a kontakt (telefonní číslo a/nebo e-mail)
d) povolání
e) zdůvodnění žádosti, příp. údaje o zbrojním průkazu žadatele a jeho zbraních.
- Výkonný výbor SSK Chaloupky na nejbližším zasedání každou žádost projedná a následně o ní rozhodne. V případě, že žadateli o přijetí vyhoví, o čemž jej vyrozumí, postupuje dále podle schválených zásad, které upravují podrobnosti o vzniku členství. Pokud výkonný výbor s přijetím nesouhlasí, vyrozumí žadatele o výsledku svého rozhodnutí písemně do 30 dnů ode dne projednání žádosti.
- Členství v SSK Chaloupky zaniká:
a) úmrtím člena,
b) dobrovolným vystoupením člena – členství končí dnem doručení písemného oznámení výboru o vzdání se členství,
c) vyloučením člena – členství končí dnem doručení rozhodnutí o vyloučení člena ze spolku; členská schůze spolku má na písemný návrh výkonného výboru právo vyloučit jiného člena, pokud svým jednáním porušuje zásady a cíle spolku, nebo zanedbává členské povinnosti, nebo ohrožuje řádné plnění poslání spolku, či se dopustí jednání, které spolku způsobí zvlášť závažnou újmu; proti tomuto rozhodnutí se nelze dále odvolat. V případě méně závažného porušení povinností vyplývajících z členství může být člen ze spolku vyloučen rozhodnutím výkonného výboru tehdy, co ani v přiměřené lhůtě nezjednal po předchozí výzvě nápravu; proti tomuto rozhodnutí je přípustné odvolání ke členské schůzi, které nemá odkladný účinek,
d) nezaplacením členských příspěvků do data vyhlášeného výborem, a to po předchozí písemné upomínce, nejdříve však třicátým dnem prodlení se zaplacením členských příspěvků,
e) zánikem SSK Chaloupky nebo rozhodnutím členské schůze o jeho přeměně na jinou právní formu.
- Členství v SSK Chaloupky může být pozastaveno každému, kdo neplní řádně své povinnosti, zejména nezaplatí ve stanoveném termínu ani v dodatečně stanovené lhůtě členské příspěvky, nedodržuje Provozní řád klubové střelnice nebo jiným závažným způsobem poškodí zájmy SSK Chaloupky.
- O pozastavení členství rozhoduje výkonný výbor, který člena písemně vyrozumí o výsledku svého rozhodnutí. Proti tomuto rozhodnutí se člen může písemně odvolat do 15 dnů ode dne doručení rozhodnutí ke členské schůzi SSK Chaloupky prostřednictvím výkonného výboru. Odvolání nemá v tomto případě odkladný účinek.
IV. Práva a povinnosti členů
- Člen SSK Chaloupky má právo:
a) účastnit se činnosti SSK Chaloupky,
b) být pravidelně informován o dění ve spolku prostřednictvím členů výkonného výboru nebo zápisů z jednání,
c) užívat výhod člena spolku, pokud jsou takové vyhlášeny (např. slevy na účastnických poplatcích atd.),
d) podávat návrhy, připomínky, vznášet dotazy orgánům spolku a obdržet odpověď na své podání,
e) na zapůjčení zbraně a další střelecké výstroje v rozsahu a za podmínek, které stanoví výkonný výbor podle schválených zásad a využívat zařízení střelnice v Praze 9 – Hloubětín;
f) volit a být volen do řídících a kontrolních orgánů SSK Chaloupky. Volen může být pouze člen starší 18 let.
- Člen SSK Chaloupky je povinen:
a) při jakékoliv činnosti v SSK Chaloupky dodržovat obecně závazné právní předpisy, Stanovy SSK Chaloupky, Provozní řád střelnice spolku popř. další schválené pokyny vztahující se k činnosti spolku a nejednat v rozporu s oprávněnými zájmy SSK Chaloupky a ČSS;
b) řádně plnit své povinnosti, zejména včas platit členské příspěvky. O výši svazových příspěvků rozhoduje sjezd delegátů ČSS, o výši klubových příspěvků spolku rozhoduje členská schůze SSK Chaloupky. Členské příspěvky na příslušný kalendářní rok musí být zaplaceny nejpozději do 31. ledna běžného roku; v případě přijetí nového člena nejpozději do jednoho měsíce ode dne jeho přijetí;
c) řádně hospodařit se svěřenými prostředky, střežit a ochraňovat majetek SSK Chaloupky před poškozením, ztrátou, zničením a zneužitím;
d) nahradit škodu, za kterou odpovídá, v penězích nebo je-li to možné a účelné a požádá-li o to poškozený, uvést poškozený majetek do původního stavu;
- Pro čestné členy SSK Chaloupky platí práva a povinnosti přiměřeně.
- Členové spolku neručí za případné dluhy spolku.
- Spolek vede seznam svých členů v rozsahu jméno, příjmení, datum narození, bydliště, kontaktní telefon, příp. e-mail, dále evidenční číslo v ČSS a údaje o předepsaných/zaplacených členských příspěvcích. Zápis do tohoto seznamu bude proveden na základě rozhodnutí o přijetí žadatele o členství. U osoby, u které členství zaniklo, se datum této skutečnosti v seznamu vyznačí; tato osoba se dále považuje za vymazanou ze seznamu členů.
- Každý člen, a to i bývalý, obdrží na svou žádost od spolku na jeho náklady potvrzení s výpisem ze seznamu členů obsahující údaje o své osobě, popřípadě potvrzení, že tyto údaje byly vymazány.
V. Orgány spolku
- Pro zabezpečení činnosti spolku jsou zřízeny následující orgány:
a) členská schůze,
b) výkonný výbor,
c) revizní komise.
- Práva a povinnosti jednotlivých orgánů, způsob jejich vzniku a zániku, jejich funkce a průběh jejich jednání je upraven dále ve stanovách.
- Nejvyšším orgánem SSK Chaloupky je členská schůze tvořená shromážděním všech členů spolku. Ostatní orgány jsou volené.
- Funkční období volených orgánů jsou čtyři roky a je možné opakované znovuzvolení. Členové volených orgánů spolku, jejichž počet neklesl pod polovinu, mohou kooptovat náhradní členy svého orgánu do nejbližšího zasedání členské schůze. Členství ve volených orgánech zaniká ukončením členství ve spolku, uplynutím funkčního období, nebo odvoláním člena voleného orgánu členskou schůzí pro hrubé porušení jeho povinností.
VI. Členská schůze
- Členská schůze se koná nejméně jednou ročně. Projednává činnost spolku za uplynulé období, přijímá zásady činnosti pro období následující, volí volené orgány spolku, hodnotí práci volených orgánů a přijímá další rozhodnutí zásadní důležitosti pro existenci a činnost spolku. Do její působnosti náleží:
a) určení hlavního zaměření činnosti spolku,
b) rozhodování o změně stanov,
c) stanovení výše a splatnosti členských příspěvků,
d) schvalování výroční zprávy o činnosti a hospodaření spolku za uplynulé období předkládané výborem,
e) schvalování výsledku hospodaření spolku,
f) volba předsedy a členů výkonného výboru, členů revizní komise,
g) hodnocení činnosti dalších orgánů spolku i jejich členů,
h) rozhodnutí o dobrovolném rozpuštění spolku,
i) vylučování členů a rozhodování o opravných prostředcích uplatněných proti rozhodnutí jiných orgánů o ukončení či pozastavení členství.
- V období mezi členskými schůzemi lze svolat mimořádnou členskou schůzi, je-li k jejímu svolání dán podnět nejméně jednou třetinou členů. Výbor je povinen svolat mimořádnou členskou schůzi nejpozději do osmi týdnů od doručení žádosti, která musí obsahovat uvedení důvodu a program mimořádné členské schůze. Nesvolá-li statutární orgán spolku zasedání členské schůze do třiceti dnů od doručení řádné žádosti, může ten, kdo podnět podal, svolat zasedání členské schůze na náklady spolku sám.
- Právo zúčastnit se členské schůze, právo hlasovat, volit a být volen mají všichni členové spolku. Každý člen je oprávněn účastnit se zasedání a požadovat i dostat na něm vysvětlení záležitostí spolku, vztahuje-li se požadované vysvětlení k předmětu zasedání schůze. Požaduje-li člen na zasedání sdělení o skutečnostech, které zákon uveřejnit zakazuje nebo jejichž prozrazení by spolku způsobilo vážnou újmu, nelze mu je poskytnout.
- Pozvánka na členskou schůzi spolu s jejím programem musí být rozeslána členům nejméně 14 dní před jejím konáním. Místo a čas zasedání se určí tak, aby co nejméně omezovaly možnosti členů se ho účastnit. Již svolané zasedání členské schůze lze odvolat nebo odložit, a to stejným způsobem, jakým bylo svoláno. Stane-li se tak méně než týden před oznámeným datem zasedání, nahradí spolek členům, kteří se na zasedání dostavili podle pozvánky, účelně vynaložené náklady.
- Každý člen má jeden hlas, hlasy všech členů mají stejnou váhu. Členská schůze je schopna usnášet se za účasti nadpoloviční většiny všech členů spolku. Usnesení členská schůze přijímá většinou hlasů přítomných členů. Výjimkou je usnesení o zániku SSK Chaloupky, o fúzi spolků či o rozdělení spolku, které musí schválit nejméně dvě třetiny přítomných členů.
- Jednání členské schůze řídí předseda nebo jím pověřená osoba. Kdo zasedání zahájí, ověří, zda je členská schůze schopna se usnášet. Předsedající vede zasedání tak, jak byl jeho pořad ohlášen, ledaže se členská schůze usnese na předčasném ukončení. Záležitost, která nebyla zařazena do programu členské schůze, může být zařazena dodatečně jen za účasti a se souhlasem všech členů spolku oprávněných o ní hlasovat.
- Výbor zajistí vyhotovení zápisu ze zasedání do třiceti dnů od jeho ukončení. Není-li to možné, vyhotoví zápis ten, kdo zasedání předsedal nebo koho tím pověřila členská schůze. Ze zápisu musí být patrné, kdo zasedání svolal a jak, kdy se konalo, kdo je zahájil, kdo mu předsedal, jaká usnesení byla přijata a kdy a kým byl zápis vyhotoven. Každý člen spolku může nahlížet do všech zápisů ze zasedání členské schůze, a to v rámci členské schůze spolku.
- Tato ustanovení platí obdobně i pro svolání a schopnost usnášení mimořádné členské schůze.
- Hlasování v rámci členské schůze je veřejné; schůze si však může usnesením vyhradit, že o určité záležitosti rozhodne tajným hlasováním. Takový návrh může podat kterýkoliv přítomný člen.
- Členská schůze je v odůvodněných případech oprávněna odvolat výkonný výbor a revizní komisi, popř. jejich jednotlivé členy, měnit nebo rušit ta usnesení a rozhodnutí výboru, popř. jejich části, která jsou v rozporu s obecně závaznými právními předpisy nebo Stanovami SSK Chaloupky a měnit nebo rušit jiná rozhodnutí výboru, pokud nejsou v souladu s oprávněnými zájmy SSK Chaloupky.
VII. Výkonný výbor
- Výkonný výbor je druhým nejvyšším orgánem spolku, řídí jeho činnost v souladu se stanovami a interními směrnicemi spolku po celé své funkční období a rozhoduje o všech záležitostech spolku, pokud nejsou podle těchto stanov vyhrazeny jinému orgánu. Výkonný výbor se schází pravidelně každý měsíc, nejméně však jednou za tři měsíce.
- Výkonný výbor tvoří vždy:
a) předseda,
b) místopředseda,
c) jednatel,
d) hospodář,
e) správce střelnice,
f) zbrojíř a
g) sportovní referent,
a další členové výboru zvolení členskou schůzí.
- Členy výkonného výboru nemohou být členové revizní komise SSK Chaloupky.
- Výkonný výbor je usnášeníschopný za účasti alespoň dvou třetin všech jeho členů. Hlas každého člena výkonného výboru má stejnou váhu. V případě rovnosti hlasů rozhoduje hlas předsedajícího. Rozhodnutí a usnesení výkonného výboru přijatá většinou přítomných členů jsou závazná pro všechny členy SSK Chaloupky. Na schůzi výkonného výboru mohou být zváni dle potřeby hosté.
- Pokud není na schůzi výkonného výboru určen termín následujícího zasedání výkonného výboru, musí být pozvání na schůzi výboru písemné a musí být odesláno s programem nejméně 14 dnů před termínem schůze.
- Předseda je povinen svolat do 15 dnů mimořádnou schůzi výkonného výboru, požádá-li jej o to nejméně polovina jeho členů s udáním důvodu svolání a programu schůze. Schůze se musí uskutečnit do 25 dnů od svolání.
- Do kompetence výkonného výboru patří zejména:
a) svolávat členskou schůzi,
b) sestavovat plán akcí spolku a plán jejich organizačního zabezpečení,
c) zajistit řádné vedení účetnictví, sestavit rozpočet a roční závěrku hospodaření a publikovat je v rámci spolku,
d) posuzovat návrhy na prodej a koupi nemovitostí a na další investice a předkládat tyto návrhy členské schůzi,
e) dohlížet na řádnou péči o majetek a na veškerou hospodářskou činnost spolku,
f) přijímat zaměstnance a ukončovat jejich pracovní poměr,
g) rozhodovat o přijetí členů, o pozastavení členství a navrhovat členské schůzi jejich vyloučení,
h) rozhodovat o odkladu, snížení nebo prominutí členského příspěvku členům,
i) navrhovat interní směrnice spolku.
- Jednat jménem spolku v majetkových záležitostech, pracovněprávních vztazích, jakožto i závazkových vztazích ocenitelných částkou převyšující 5.000 Kč může vždy jen předseda společně s dalším členem výkonného výboru. Obdobně je podpis dvou zástupců výboru vyžadován i u právních úkonů, pro které zákon předepisuje písemnou formu. V ostatních záležitostech může předseda výboru jednat samostatně.
- Výkonný výbor odpovídá za řádné hospodaření spolku, kontroluje dodržování rozpočtových pravidel, schvaluje změny rozpočtu, dbá na řádnou péči o majetek a zejména odpovídá za řádné naplňování poslání spolku. Výbor vede a řídí práci spolku v období mezi členskými schůzemi, dohlíží na dodržování stanov, pečuje o jeho rozvoj. Výbor je oprávněn delegovat pravomoci, o kterých tak rozhodne, na další členy nebo zaměstnance spolku.
- Z jednání výkonného výboru se pořizují zápisy, které podepisuje předseda nebo místopředseda a člen výkonného výboru pověřený zpracováním zápisu.
VIII. Předseda
- Předseda je statutárním orgánem spolku, současně s tím i nejvyšším výkonným představitelem spolku a navenek za spolek jedná, zpravidla společně s jedním z dalších členů výboru. Podepisování za spolek se děje tak, že k názvu spolku připojí svůj podpis předseda a jeden další člen výboru. Ustanovení článku VII, odstavec 8 tím není dotčeno. K jednání jménem spolku v dílčích věcech může být zmocněna další osoba. Plná moc musí být v takovém případě udělena písemnou formou s přesným vymezením oprávnění a odpovědnosti zmocněné osoby a musí obsahovat věcný a časový rozsah zmocnění.
- Předseda je volen přímou volbou na členské schůzi. Na konci funkčního období je povinen předat veškerou agendu nastupujícímu předsedovi, a to nejpozději do 14 dnů od zvolení nového předsedy.
- Ke kompetencím předsedy patří:
a) vedení členské schůze, ověřování její usnášeníschopnosti, pořízení zápisu z jejího jednání
b) svolání a vedení schůzí výboru,
c) pracovní dohled nad zaměstnanci spolku.
- Předseda se řídí zákony ČR, stanovami spolku a rozhodnutími výboru a členské schůze.
- Předseda může delegovat své kompetence na další členy výboru, případně na další členy či zaměstnance spolku. Pro účel jednání s třetími osobami bude příslušnému členovi SSK Chaloupky vydáno písemné pověření.
IX. Revizní komise
- Revizní komise SSK Chaloupky (dále jen „RK“) je kontrolním orgánem voleným přímou volbou na členské schůzi. Tvoří ji předseda RK a dva členové. RK je oprávněna dozírat na činnost a hospodaření výkonného výboru s majetkem a peněžními prostředky SSK Chaloupky a kontrolovat plnění usnesení členské schůze SSK Chaloupky.
- RK SSK Chaloupky se schází podle potřeby, nejméně však dvakrát ročně. RK se volí na dobu 4 let. Z jednání RK se pořizují zápisy, které podepisují všichni členové RK.
X. Majetek a hospodaření
- Majetek spolku tvoří hmotný majetek, pohledávky, majetková práva a smluvně vázaný duševní a fyzický potenciál. SSK Chaloupky hospodaří v předmětu své činnosti samostatně a na vlastní účet v souladu s platnými právními předpisy.
- Prostředky na svou činnost získává spolek zejména z členských příspěvků, ze startovného ze střeleckých soutěží, z dědictví a odkazů, z darů fyzických a právnických osob z tuzemska i zahraničí, ze státních příspěvků a obdobných veřejných zdrojů, nadačních grantů, z příjmů ze svých činností a z výnosu svého majetku.
- Veškeré získané prostředky musejí být využívány ve smyslu těchto stanov, musí sloužit k financování činností naplňujících poslání a cíle spolku a k vytváření potřebných podmínek pro realizaci těchto činností.
- Prostředky spolku nesmějí být používány k obohacování fyzických ani právnických osob. Platí to v plné míře i pro členy a zaměstnance spolku. To nevylučuje použití prostředků k sociálním nebo charitativním účelům. Výjimku z tohoto ustanovení tvoří řádná mzda či odměna sjednaná na základě platných smluv či interních předpisů, nebo odměna statutárním orgánům, o které rozhodne členská schůze.
- Spolek nabývá do svého vlastnictví, správy nebo užívání majetek za účelem řádného naplňování poslání a cílů spolku.
- Za řádnou správu, obnovu a údržbu majetku a vedení účetnictví odpovídají orgány spolku v rozsahu dle ustanovení těchto stanov a interních směrnic spolku.
- Výbor může část majetku svěřit do správy jinému subjektu, zejména pokud je tak zabezpečeno účelnější využití majetku ve prospěch spolku. Ve smlouvě o svěření majetku určí rozsah i omezení pravomocí subjektu při jeho správě.
- Hospodaření probíhá na základě ročního rozpočtu schváleného členskou schůzí.
- Výkonný výbor SSK Chaloupky rozhoduje o využívání peněžních prostředků a ostatního majetku klubu a stanovuje zásady upravující hospodaření.
XI. Závěrečná ustanovení
- Spolek může zaniknout dobrovolným rozpuštěním na základě rozhodnutí členské schůze nebo z jiného důvodu stanoveného zákonem.
- Dojde-li k zániku spolku, zvolí výbor ze svého středu likvidátora, který sestaví soupis jmění a zpřístupní jej v sídle spolku všem členům. Likvidátor zpeněží likvidační podstatu toliko v rozsahu nezbytném pro splnění dluhů spolku. S likvidačním zůstatkem pak naloží tak, že jej nabídne spolku s obdobným účelem.
- Pokud v období mezi členskými schůzemi nastane stav, že některý člen výkonného výboru nebo revizní komise delší dobu nevykonává řádně svou funkci, popř. sám výboru oznámí, že svěřenou funkci nemůže nebo nechce dále vykonávat, je výkonný výbor SSK Chaloupky oprávněn tohoto člena na dobu do nejbližší členské schůze nahradit jiným. Na členské schůzi pak bude provedena doplňující volba.
- Tyto stanovy byly schváleny členskou schůzí dne 22. 11. 2016 a tímto dnem nabývají účinnosti. Jakákoliv změna stanov nabývá platnosti dnem jejího přijetí členskou schůzí a účinnosti dnem, kdy budou vloženy rejstříkovým soudem do sbírky listin spolkového rejstříku.
V Praze dne: 22. 11. 2016